Media klaster

Sukcesy w Gdyni

Nagroda dla prezydenta miasta Łodzi to nie jedyny łódzki akcent podczas festiwalu w Gdyni. Wielką Nagrodę XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „Złote Lwy\” dla najlepszego filmu i najlepszego producenta przyznano filmowi „Sztuczki\” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, którego współproducentem był łódzki Opus Film. Nagrodę za zdjęcia do filmu „Sztuczki\” otrzymał Adam Bajerski. Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za twórcze przedstawienie współczesności jury przyznało filmowi „Aleja Gówniarzy\” w reżyserii Piotra Szczepańskiego, którego realizacja odbyła się w całości w Łodzi. Grand Prix Konkursu Młodego Kina przyznano Sylwestrowi Jakimowowi za film „Kongola\”, natomiast Honorowe Wyróżnienie Annie Kazejak-Dawid za film „Kilka prostych słów\” – oboje są studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej.

Jerzy Kropiwnicki przyjacielem kina

Za promowanie rodzimego filmu i za utworzenie pierwszego w Polsce regionalnego funduszu filmowego prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki otrzymał statuetkę „Przyjaciela polskiej kinematografii 2007”. Pozaregulaminową nagrodę w imieniu włodarza miasta odebrała podczas zakończonego w Gdyni Festiwalu Filmów Fabularnych dyrektor Wydziału Kultury UMŁ, Bożenna Krasnodębska. Nagrodę prezydentowi Łodzi przyznał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Stworzony w naszym mieście Łódzki Fundusz Filmowy (w wysokości 600 tys. zł) ma na celu promować miasto w Polsce i w Europie oraz pomagać ludziom filmu w zaangażowaniu się w artystyczne projekty. Wzorem Łodzi już wkrótce w całej Polsce powstaną kolejne fundusze filmowe. W specjalnym liście skierowanym do uczestników gdyńskiego festiwalu prezydent Kropiwnicki zapewnił, że będzie nadal walczył o silną pozycję Łodzi jako „stolicy polskiego kina” i starał się, aby filmowcy czuli się dobrze w naszym mieście. \”Wierzę, że Łódź to odpowiednie miejsce, gdzie można tworzyć obrazy, które oczarują polską widownię w Polsce i za granicą – napisał prezydent Łodzi. – Zapewniam, że dołożymy wszystkich starań, aby organizacyjnie i promocyjnie wspomagać twórców, którzy zechcą przybyć do naszej łódzkiej „ziemi obiecanej”. Więcej …

Prezes Klastra dyrektorem Filmoteki

Janusz Rau, prezes fundacji Media Klaster, który przeprowadził restrukturyzację Łódzkiego Centrum Filmowego, obejmie funkcję dyrektora Filmoteki Narodowej w Warszawie. Jest prawnikiem i menedżerem specjalizującym się w restrukturyzacji przedsiębiorstw. Od blisko 10 lat związany jest z instytucjami filmowymi. Prowadził m.in. restrukturyzację Łódzkiego Centrum Filmowego, wstrzymując jego likwidację i doprowadzając do nowych inwestycji w branży filmowej w Łodzi. Zorganizował w naszym mieście największy w Polsce (liczący około 200 tys. egzemplarzy) zbiór kostiumów filmowych, rekwizytów i broni palnej, rozpoczynając jego komputerowe katalogowanie. Był współinicjatorem powstania w Łodzi Oddziału Filmoteki Narodowej, gromadzącego ponad 40 tys. kopii filmowych, zabezpieczając na ten cel odpowiednie obiekty i przeprowadzając ich adaptację. Więcej …

Łódzkie akcenty na FPFF w Gdyni

Wśród filmów, które będą walczyć o nagrody na zaczynającym się w poniedziałek Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nie zabraknie łódzkich akcentów. W konkursie głównym znajdzie się nakręcona w Łodzi i zrealizowana łódzkimi siłami \”Aleja gówniarzy\” Piotra Szczepańskiego oraz \”Świadek koronny\” w reżyserii Jarosława Sypniewskiego, Jacka Filipiaka i Michała Gazdy – dwaj ostatni mieszkają w Łodzi. Zdjęcia do \”Nadziei\” Stanisława Muchy – film można myło obejrzeć podczas Festiwalu Dialogu Czterech Kultur – nakręcił Krzysztof Ptak, a do \”U Pana Boga w ogródku\” Ryszard Lenczewski. Opus Film jest współproducentem \”Szklanych ust\” Lecha J. Majewskiego i nagrodzonych w Wenecji \”Sztuczek\” Andrzeja Jakimowskiego. W panoramie polskiego kina zostanie wyświetlony \”Bardzo krótki strajk\” Grzegorza Królikiewicza. Licznie będzie też reprezentowana PWSFTviT w \”konkursie etiud fabularnych i fabularnych filmów dyplomowych studentów szkół filmowych\”. Wśród obrazów rywalizujących o nagrody znajdą się realizacje Anny Kazejak-Dawid, Sylwestra Jakimowa, Wojciecha Kasperskiego, Jakuba Kossakowskiego, Jana Wagnera i Łukasza Żala. Więcej …

\”Aleja Gówniarzy\” w Sao Paulo

Film Piotra Szczepańskiego \”Aleja Gówniarzy\” został zakwalifikowany do sekcji New Directors\’ Competition na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sao Paulo, który odbędzie się w dniach 19 października – 1 listopada 2007. Akcja filmu \”Aleja Gówniarzy\” rozgrywa się w ciągu jednej weekendowej nocy w Łodzi między godziną 19.19 a 5.23. Ostatnie godziny przed wyjazdem do Warszawy w poszukiwaniu pracy zamieniają się dla Marcina w poszukiwanie zagubionego telefonu komórkowego. W ich trakcie zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę szuka swojej byłej dziewczyny – Kasi. Będą się mijać w nocnej Łodzi aż do kulminacji o świcie… Więcej …


2011 Media Klaster - Łódzki Klaster Medialny :: Zaprenumeruj: RSS2 : Atom
site created by: SFeRa :: powered by: WordPress