Media klaster

Stypendia dla młodych artystów

Do VI edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego \”Młoda Polska\” 2009 zgłosiło się 281 kandydatów, z których stypendium otrzymało 79 osób. Są wśród nich reprezentanci województwa łódzkiego: w kategorii film stypendium otrzymali Paulina Majda i Michał Stajniak. Więcej …

Dokument o mieszkańcach Pabianic

Zbigniew Gajzler kręcił zdjęcia do filmu dokumentalnego o mieszkańcach Pabianic wywiezionych przez NKWD na Syberię, wśród których był dziadek reżysera. – To już nieliczna grupa, która z roku na rok się wykrusza. Urodzili się tam lub zostali zesłani razem z rodzicami – mówi reżyser. – W filmie znajdą się relacje wywiezionych: o tym jak musieli pakować się w panice, jak miesiącami w bydlęcych wagonach byli transportowani na wschód. Więcej …

Opus Film kręci pełną parą

Opus Film, spełniający sen o Łodzi filmowej, stał się znakiem firmowym produkcji z wyższej artystycznej półki i promotorem młodych talentów. Za \”Edim\” Trzaskalskiego, \”Masz na imię Justine\” De Peny, \”Z odzysku\” Fabickiego poszła fala nagród i międzynarodowy rozgłos. Powiększa się lista zagranicznych koproducentów chcących współdziałać z Opusem. Po pierwszej w Polsce współprodukcji z Izraelem (,Wiosna 1941\”), w przygotowaniu są realizacje m.in. z Norwegią, Argentyną, USA, Niemcami. Lutowy festiwal w Berlinie będzie okazją do dopinania planów. Jak mówi producentka Ewa Puszczyńska, trudno nadążyć z czytaniem scenariuszy, które nadchodzą do Łodzi z całego świata. Więcej …

200 fotografów w EC1

Niecodzienny plener fotograficzny zorganizowano w sobotę na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej 1/3. Przez cztery godziny około 200 profesjonalistów i amatorów robiło zdjęcia ponadstuletniego kompleksu przed rozpoczęciem jego remontu, a 130 łodzian przyszło obejrzeć historyczne obiekty. Zabytkowa elektrociepłownia ma być zamieniona w nowoczesny ośrodek kulturalno-artystyczno-filmowy i Interaktywne Muzeum Techniki. Więcej …

Nowa duża produkcja Se-ma-fora

Londyńskie Studio Breakthru zrealizuje we współpracy z łódzkim Se-ma-forem animację \”Projekt Chopin\”. Poprzednie wspólne przedsięwzięcie, czyli \”Piotruś i wilk\” w reż. Suzie Templeton zdobyło Oscara. Nowy film będzie składał się z trzech części. Pierwsza to półgodzinna animacja lalkowa, której bohaterowie – para nastolatków – zatracają się w tańcu. Taneczne sekwencje będą zrealizowane na podstawie choreografii Kate Prince, postaci w tanecznym Londynie z najwyższej półki. Druga część to quasi-dokument łączący opowieść o tym, jak film powstawał, z animowaną impresją: lalki nocą ożywają i ruszają w świat, by przekonać się, jak muzyka wpływa na ludzi na całym świecie. Projekt uzupełnią 24 dwuminutowe animowane etiudy, które będzie można ściągać na telefony komórkowe lub wykorzystywać na własnych stronach internetowych. Więcej …

Profesor Thomas Wartenberg w Łodzi

Łódzka Szkoła Filmowa w dniach 13-14 stycznia gościła wybitnego amerykańskiego uczonego prof. Thomasa Wartenberga. Ten specjalizujący się w filozofii filmu, estetyce oraz dziewiętnastowiecznej filozofii niemieckiej wykładowca Mount Holyoke Collage specjalizuje się w poszukiwaniu związków pomiędzy współczesną kulturą popularną a klasyczną filozofią. W PWSFTViT w Łodzi prof. Wartenberg wygłosił dwa wykłady: \”Thinking inside the Frame\” podejmujący paralelę pomiędzy arystotelesowską ideą przyjaźni a filmem \”Trzeci człowiek\” w reż. C. Reeda, oraz \” How Films Screen Philosophy\” skupiający się na związkach filozofii z kinem amerykańskiej awangardy lat 60-tych. Więcej …

Polskie kino w łódzkich szkołach

W XXXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kieślowskiego miała miejsce łódzka inauguracja interesującego projektu \”Filmoteka szkolna\”. Do 15 tys. szkół trafiły płyty DVD z 55 polskimi fabułami, dokumentami i animacjami. Tytuły wybierali filmoznawcy pracujący pod kierunkiem prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej z Uniwersytetu Łódzkiego. – Wybrane filmy nie są ekranizacjami lektur ani kanonem polskiego kina – podkreśla prof. Nurczyńska-Fidelska. – Mają ilustrować tematy lekcji z punktu widzenia wiedzy o filmie. Do każdego zestawu dołączone jest wprowadzenie prof. Tadeusza Lubelskiego oraz krótkie filmy związane z omawianym tematem, zrealizowane przez studentów łódzkiej Szkoły Filmowej. Więcej …

Wydarzenia filmowe roku 2008

Oscar dla \”Piotrusia i wilka\”, 800 tysięcy widzów na nowym filmie Sławomira Kryńskiego i udany festiwal Plus Camerimage – to wg. Gazety Wyborczej najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Łodzi.

Przeczytaj pełne podsumowanie roku na Gazetal.pl


2011 Media Klaster - Łódzki Klaster Medialny :: Zaprenumeruj: RSS2 : Atom
site created by: SFeRa :: powered by: WordPress