Festiwal Camerimage już za chwilę
Mike Nichols, Roman Polański, Alan Parker i Ji i Menzel. To tylko niektórzy goście 15. Międzynarodowego Festiwalu Autorów Sztuki Zdjęciowej Plus Camerimage, który zacznie się 24 listopada i potrwa do 1 grudnia. O Złotą Żabę będzie się ubiegać 15 filmów. Wśród nich \”Motyl i skafander\” Juliana Schnabla ze zdjęciami Janusza Kamińskiego, który zostanie pokazany na otwarcie festiwalu, \”Sleuth\” Kennetha Branagha, \”Into The Wild\” Seana Penna i \”Ostrożnie, pożądanie\” Anga Lee. Wśród polskich filmów będzie rywalizować osiem tytułów, w tym startujące także w konkursie głównym: \”Sztuczki\” Andrzeja Jakimowskiego i \”Pora umierać\” Doroty Kędzierzawskiej. Pozostałe konkursy to: etiudy studenckie (o Złotą Kijankę, która od tego roku będzie nosić nazwę im. Laszlo Kovacsa) oraz filmy nakręcone telefonem komórkowym (Nokia Mobile Competition). Wyjątkowy charakter miał konkurs na \”Żabę żab\”, w którym swój ulubiony film spośród nagrodzonych na dotychczasowych festiwalach Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Żabami wybrali internauci. Ta prestiżowa nagroda przypadła wyróżnionej przed trzema laty Brązową Żabą duńskiej \”Rekonstrukcji\” (reż. Christoffer Boe, zdj. Manuel Alberto Claro).
Na festiwalu pojawi się plejada znakomitych filmowców. Nagrody dostaną: operator Stephen Goldblatt (za całokształt twórczości), Alan Parker i Michael Seresin oraz Ji ~ Menzel i Jarom~r Šofr (dla duetu reżyser – operator), Adam Holender (dla polskiego operatora za szczególny wkład w sztukę filmową), Miroslav Od ~eek, (za wkład w rozwój sztuki zdjęć filmowych), Lilly Kilvert (dla scenografa za szczególną wrażliwość wizualną), Jerzy Stuhr (dla polskiego artysty za całokształt twórczości filmowej), Anton Corbijn (dla reżysera za osiągnięcia w dziedzinie klipów muzycznych) oraz SPI International, Vision Film Distribution i Gutek Film (dla polskich dystrybutorów).
Wśród imprez towarzyszących festiwalowi są wystawy fotografii operatorów – Vittorio Storaro i Stephena Goldblatta oraz fotoreportera Chrisa Niedenthala, a także przeglądy kina europejskiego.
Filmy będzie można oglądać w Teatrze Wielkim, gdzie mieści się centrum festiwalowe oraz w kinach Charlie, Silver Screen, ŁDK i Kinamatograf. – Mam nadzieję, że już za trzy, cztery lata spotkamy się w nowym centrum festiwalowym – mówi Marek Żydowicz, dyrektor Plus Camerimage.
Festiwal potrwa do 1 grudnia. Relacje z imprezy pokaże drugi program TVP.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
2011 Media Klaster - Łódzki Klaster Medialny :: Zaprenumeruj: RSS2 : Atom
site created by: SFeRa :: powered by: WordPress