Media klaster

\”Piotruś i wilk\” nominowany do Oscara

\"semafor1.jpg\"

Producenci filmu PIOTRUŚ i WILK: Hugh Welchman i Zbigniew Żmudzki

Amerykańska Akademia Filmowa nominowała do Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany \”Piotrusia i wilka\”. Film jest wspólnym dziełem lódzkiej spólki Se-ma-for Produkcja Filmowa i brytyjskiej firmy BreakThru Films. Reżyserem filmu jest Brytyjka Suzie Templeton.

Film otrzymał glówną nagrodę, Kryształ Annecy, oraz Nagrodę Publiczności na ubiegłorocznym Między-narodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. Światowa premiera filmu miała miejsce we wrześniu 2006 r. w Londynie, a jego polska premiera kinowa – w listopadzie 2007 r.

Piotruś i wilk\” – animowana koprodukcja polsko-brytyjska – jest nową wersją klasycznego utworu Sergiusza Prokofiewa. Film został wyprodukowany przez legendarne Se-ma-for Studio i Breakthru Films. Lalkowa animacja poklatkowa, bo taką techniką jest zrealizowany film, to największa do tej pory koprodukcja polsko – angielska.

\"piotrus.jpg\"

PIOTRUŚ

Piotruś żyje w świecie, w którym rządzą brutalne zasady – tu silniejszy zjada słabszego, ale z niewielką pomocą przyjaciół potrafi stawić czoła nawet Wilkowi. Ta historia przemiany niezdarnego, małego chłopca, który staje się prawdziwym bohaterem, zachwyca widzów już od ponad 70 lat.

Nad filmem pracowała ponad 100 osobowa międzynarodowa ekipa. Spektakularną scenografię z bardzo realistycznymi projektami dekoracji zaprojektował Marek Skobecki, który pracował min. przy \”Liscie Schindlera\” Stevena Spielberga. Zdjęcia do filmu wykonali Hugh Gordon i Mikołaj Jaroszewicz. Produkcja ta zdobyła uznanie na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych min. na Rose D’Or Festiwal w Szwajcarii, na festiwalu Pulcinella we Włoszech, a także nominacje w najważniejszym filmowym festiwalu w Wielkiej Brytanii BAFTA. Ukoronowaniem były dwie najważniejsze nagrody na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji w czerwcu tego roku – Kryształ Annecy oraz Nagroda Publiczności.

Reportaż z planu zdjęciowego nadany przez TELEWIZJĘ KINO POLSKA w programie \”Na ekranie i na planie\”. Telewizja Kino Polska jest oficjalnym sponsorem medialnym filmu \”Piotruś i wilk\”.

Zbigniew Żmudzki, producent Se-ma-for: Film \”Piotruś i wilk\” to ukoronowanie 60-letniej działalności Se-ma-fora, a jednocześnie początek nowych czasów w pracy studia. Przestajemy być studiem tylko polskim a stajemy się europejskim, światowym. Koprodukcje takie jak, \”Piotruś i wilk\” to nasza przyszłość. Cieszymy się, ze wspólnie z Brytyjczykami zrealizowaliśmy tak wspaniały film. Ja osobiście dziękuje tez polskiej ekipie za ich rewelacyjna prace i angielskim producentom za organizacje całego przedsięwzięcia. 25 lat temu Se-ma-for otrzymał Oscara za film \”Tango\” (reż. Zbigniew Rybczyński). Może juz czas na powtórkę?

\"suzie1.jpg\"

Reżyser: Suzie Templeton

Suzy Templeton, reżyser: Przy \”Piotrusiu i wilku\” wszyscy pracowali z taką pasją i zaangażowaniem! Jestem dumna z całej ekipy i tego co udało się nam wszystkim osiągnąć.

Hugh Welchman, producent BreakThru Films: Pracowałem nad tym projektem ponad 6 lat. Fakt, że jesteśmy nominowani do najbardziej porządnej nagrody przemysłu filmowego jest po prostu niebywałym szczęściem. To wspaniale wyróżnienie dla wszystkich niezwykle utalentowanych osób, które tak ciężko pracowały nad końcowym efektem. Szkoda tylko że Sergiusz Prokofiew nie może ocenić filmu, który zrobiliśmy do jego mistrzowskiej muzyki.

Hugh Welchaman zaplanował już całą kampanię. Będę prezentował \”Piotrusia i wilka\” najważniejszym nazwiskom amerykańskiego świta animacji. Spotkam się min. z Jeffreyem Katzenbergiem z Dreamworks Aniamtion Studio.

Najważniejsze spotkania i prezentacje filmu w USA (zaplanowane na 2 tygodnie) odbędą się m.in. z Sony Imageworks Animation, Walt Disney Animation Studio, Dreamworks Animation Studio, PDI Dreamworks, Pixar Animation. Hugh Welchman będzie promował film z reżyserką Suzy Templeton.

\"oskar.jpg\"

Inne polskie akcenty tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej to:

  • \”Katyń\”, w reżyserii laureata Oscara za całokształt twórczości Andrzeja Wajdy, opowiada o zbrodni na polskich oficerach dokonanej podczas drugiej wojny światowej. Film otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. O nominację w tej kategorii walczyło prawie 90 filmów z całego świata.
  • Nominacja dla Janusza Kamińskiego w kategorii najlepsze zdjęcia za pracę przy obrazie \”Motyl i skafander\” Juliana Schnabela. To już czwarta nominacja dla Kamińskiego, uważanego w tej chwili za jednego z najlepszych na świecie operatorów. Twórca zdobył dwa Oscary za filmy nakręcone we współpracy ze Stevenem Spielbergiem: \”Listę Schindlera\” i \”Szeregowca Ryana\”.
  • Nominację otrzymał też kanadyjski krótkometrażowy film animowany \”Madame Tutli-Putli\” inspirowany twórczością Witkacego, którego współreżyserem jest Maciek Szczerbowski.

Uroczysta gala wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego w Hollywood.

Źródło: pisf.pl oraz se-ma-for.com


2011 Media Klaster - Łódzki Klaster Medialny :: Zaprenumeruj: RSS2 : Atom
site created by: SFeRa :: powered by: WordPress